Klasa III TR w Ciemnoszyjach
Dodane przez Stach dnia 15. styczeń 2013
Wycieczka klasy III Technik Rolnik do fermy mlecznej w Ciemnoszyjach
W dniu 23.11.2012 r. P. Kulgawczuk Olga przy współudziale młodzieży z klasy III Technikum Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Mońkach i P. Randzio Jolanty zorganizowała wycieczkę do jednego z najbardziej rozwiniętych gospodarstw na Podlasiu, to jest Rodzinnego Gospodarstwa Reginy i Jana Zawadzkich ze wsi Ciemnoszyje.
Pan Jan z żoną i pięcioma córkami prowadzą gospodarstwo specjalizujące się w hodowli bydła i produkcji mleka.
W nowoczesnym budynku skoncentrowana została wysoka produkcja mleka obejmująca 140 krów. Oborę wybudowano w stylu „otwartym” tz. boczne ściany zastępują kurtyny otwierające i zamykające się automatycznie, a cały szkielet podtrzymuje metalowa konstrukcja, zbiegająca się ku górze tak zwanym „świetlikiem”. „Stoły paszowe” umieszczone są na zewnętrznych bokach budynku, a wszystkie zwierzęta skoncentrowane są w środku i odpoczywają sobie na matach w przerwie miedzy dojami. Cały obiekt stoi na labiryncie kanałów, a bydło porusza się po „rusztach”.
Rodzinne Gospodarstwo Państwa Zawadzkich pozostanie w przyszłości jednym z najbardziej rozwiniętych i pięknych gospodarstw mlecznych na Podlasiu.
Olga Kulgawczuk