AGROTURYSTYKA – SPOSÓB NA ŻYCIE
Dodane przez Stach dnia 28. marzec 2009
AGROTURYSTYKA – SPOSÓB NA ŻYCIECudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie jak pisał Stanisław Jachowicz w utworze „Wieś”. Ziemia podlaska to przepiękny zakątek Polski.W dniach 19 – 20 marca klasa III TR uczestniczyła w wycieczce do gospodarstwa Agroturystycznego „Bora - Zdrój” w miejscowości Lewkowo Nowe, by poszukać alternatywnych sposobów na życie.


Gospodarstwo jest położone w pięknym miejscu otoczonym lasami Puszczy Białowieskiej, nieopodal dwóch rzek: małej-nazwanej przez mieszkańców – „Bobrówką” i większej – „Narewki”.
Prowadzą je Ludmiła i Borys Kozłowscy - ludzie z wielką pasją, niesamowitymi pomysłami i przedsiębiorczością.


Pan Borys to bardzo interesująca, pełna optymizmu postać. W swoim jeszcze młodym życiu imał się 8 zawodów (był szlifierzem, tokarzem, nauczycielem, policjantem, zawodowym fotografem, krawcem, zajmował się produkcją serów oraz robieniem nagrobków), aż trudno w to uwierzyć. Wszystkie te zawody dały mu ogromne doświadczenie życiowe i wzbogaciły jego rozległą wiedzę z różnych dziedzin, którą chętnie dzieli się z młodzieżą, opowiadając przy ognisku.
Jego opowieści, przeplatane dużą porcją humoru, są prawdziwą lekcją życia dla młodzieży.
Państwo Kozłowscy własnymi rękami stworzyli skansen, w którym znajdują się dawniej używane maszyny i narzędzia rolnicze min (żarna, które służyły do mielenia ziarna, krosna do tkania ubrań, miech używany w kuźni, wyposażenie dawnej chaty).Wspaniałym pomysłem było stworzenie Leśnej Galerii, w której znajdują się ekspozycje zwierząt i ptaków wśród leśnego krajobrazu i ich naturalne odgłosy.
Tuż obok znajduje się stary wiatrak, do którego obecnie budowane jest koło młyńskie, które w przyszłości ma być napędzane przez wodę.
Również wspaniałą atrakcją była przejażdżka po urokliwej okolicy wozem ”Bonanza”.


Wybierając się na spacer można zobaczyć stado Danieli, dzików, a jeżeli będziemy mieć dużo szczęścia to możemy stanąć oko w oko z Żubrem.A po tych wszystkich atrakcjach czeka nas prawdziwa uczta podniebienia. Możemy zasmakować przysmaków kuchni regionalnej.


W sali sportowej można pograć w piłkarzyki i w ping ponga.


A po trudach dnia można odprężyć się w saunie.


Organizatorzy wycieczki
mgr Halina Kozłowska
mgr inż. Jolanta Randzio